неділя, 19 лютого 2017 р.


Тема.           Правила вживання апострофа.
Мета:          повторити, систематизувати й узагальнити знання учнів про
                     апостроф; удосконалити навички правильної вимови й
                     написання слів з апострофом; розвивати логічне мислення,
                     уяву, память учнів.
Тип уроку:  формування умінь і навичок з елементами поаторення.
Обладнання: Українська мова. 5 клас: Підручник для загальноосвітніх навч. закл. / О.В. Заболотний, В.В. Заболотнй. – К. : Генеза, 2013. – 256 с.;
комп’ютер, мультимедійний проектор.
                                                    Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок учнів. Перевірка домашнього завдання.
1.     Відгадайте загадки, запишіть відгадки.
Без крові, без серця у воді під берегом пасеться (п'явка).
Чорна гадюка, а не кусається (в’юн).
Стоїть, колихається, гарною головою величається (будяк).
Червоний пан у яму впав (буряк).
      2.   Подані слова запишіть орфографічно.
[бурйан], [бур’ак], [з’аблик], [бйут], [звйазок], [дз’в’aк], [звйазок.].
      3. Бесіда.
-         Які правила вживання апострофа вам відомі з уроків української мови в початкових класах?
-         Чому  у словах буряк і будяк апостроф не вживається?
-         Як читається буква, після якої стоїть апостроф?
-         Як читається буква перед якою стоїть апостроф?
ІІІ. Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення орфографічних умінь з теми.
   
Казка про апостроф (гіперпосилання)
1).Так давайте ж знайдемо місце для апострофа, розгадаймо слабкі місця наших твердих губних приголосних Б, П, В, М, Ф (за якої умовви після них ставиться апостроф).
1). В’юн, м’яч, б’ють, п’ять ( губні на початку кореня).
2). Здоров'я, риб’ячий, пам’ять (губні після голосних).
3). Черв’як, арф’яр, торф’яний (губні після “Р”).




НАЙКМІТЛИВІШИЙ! Чому закодовані слова належать до винятків?



(На святі мавпа(мавпячий) пила тьмяний, духмяний, медвяний, морквяний сік і дзвякала цвяхом об стакан).

2). Де ще може знаходити собі місце апостроф у словах? (робота з підручником с. 130).
-         Вправа  288(усно). Третє зайве.
-         Вправа  284(усно). Чому так? Бур’ян – буряк;
                                                    Підв’язати – святкувати
                                                    Торф’яний - медвяний
Запишіть слова в дві колонки: 1) ті, у які вставили апостроф; 2) ті, які пишуться без апострофа.

Медв.яний, п..ятсот, арф..яр, посер..йознішав, дзв..якнути, розв..язано, помор..янин, св..ято, сузір..я, харків..янин, вар..яг, від..їзд, різьб..яр, мавп..яча, роз..ятрити, при..їзд. Ключ. З останніх букв прочита
Ключ: з останніх букв прочитаєте назву вірша М.Рильського

-         Розгадайте і запишіть прислів'я; знайдіть слово на вивчену орфограму. Зробіть синтаксичний розбір останнього прислів'я.

  
(В ноги кланяється, а за пяти кусається).

(Літо збирає, а зима з’їдає).


Добре довго пам’ятається, а злеє ще довше.


V.  Систематизація й узагальнення умінь і навичок.
Тестові завдання. Апостроф.


https://docs.google.com/forms/d/1Xvrcjg53qP1wHwRmNJk2ZwfCBph8xg9efTrtk0vLsaI/edit?usp=sharing 






VI.  Домашнє завдання.

С. 130. Вправа 287*,  293.